nawóz do podłoża

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w całkowitych wydatkach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednakże nieefektywne techniki stosowania nawozów obniżą efektywność ich wykorzystania przez drzewka. Zastosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bo nieefektywne stosowanie nawozów może również zakwaszać glebę, a w dłuższym czasie truć wodę drenażową.

nawóz z mikroelementami   

Nawozy w sadownictwie – skuteczność użycia

Długoterminową odpowiedzią na należyte użycie nawozów w sadach jest poprawne przemyślenie strategii ich wykorzystywania, żeby upewnić się, że jest ona tak efektywna, jak to wyłącznie możliwe – naturalnie biorąc pod szczególną uwagę warunki i możliwości. W większości sadów nawóz podawany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony blisko linii drzew lub też wprowadzany w ramach nawadniania.

Najczęściej sadownicy selekcjonują nawóz na bazie wyników uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się też pod szczególną uwagę sprawę kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Mimo to innym aspektem często pomijanym jest zdolność rozmaitych nawozów oraz składników kalorycznych do przemieszczania się w glebie. Ta ich charakterystyczna mobilność może posiadać gigantyczny wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z nieodpowiednich technik stosowania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w następstwie tego być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednakże, że zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym odpowiednim wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu bądź jego składników w glebie.